Jan Lukáš (farář v Olomouci)

Honzo, kdy jsi jezdíval na Travnou a proč ? 

Poprvé jsem byl na Travné v srpnu 1980. Tehdy mi bylo 16 let. Jeli jsme tam tenkrát vlakem s Vlastíkem Sťahelem a Radkem Maternou.  Dozvěděl jsem se o této akci v tehdejší olomoucké mládeži, tuším od Honzy Blažka. Říkal mi tehdy: „Ale připrav se na to, že ta mládež co tam jezdí, už je trochu odrostlejší.“ No a tam jsem pak poprvé potkal Honzu Krupu a Dobru, Tondu Plachého a spoustu dalších lidí, kteří tam jezdili snad už od konce šedesátých let a já byl ve srovnání s nimi „zobák“.  A přesto nás ještě puberťáky brali vážně, jako sobě rovné. Potkal jsem tam taky samozřejmě manžele Petrovy. No a na Travnou jsem od té doby jezdil zcela pravidelně až do konce mých fakultních studií a ještě i chvíli potom – asi do roku 1989. Bylo to prostředí víry, kde člověk čerpal povzbuzení , setkával se se spoustou lidí a “dobíjel baterky“. Byla to prostě za tehdejšího režimu „báječná léta pod psa.“ 

  1. Máš nějakou konkrétní vzpomínku, zážitek z Travné ?  

Ta první vzpomínka se váže právě k tomu mému úplně prvnímu pobytu. Ráno 21. srpna 1980 budil Tonda Plachý. Vstoupil do našeho pokoje, kde jsme spali. Nejprve slabým, až skoro pohřebním hlasem pronesl: „ Milí přátelé, dnes je 21. srpen, nejčernější den našich dějin…“ A po chvíli hrobového ticha energicky zařval: „Tak padám z těch regálů, vy bando líná … a do práce !!!“

  1. Jaká byla tvoje oblíbená práce na Travné? 

Kopání krumpáčem

  1. Která tři slova se ti vybaví, když se řekne „Travná“? 

Adolf Petr, Němci, Setkávání

  1. Co bys popřál Travné k padesátinám ?  

Tuším, že T.G. Masaryk řekl, že po padesáti letech existence samostatného československého státu už by se o náš stát nebál.  No, a já věřím, že i když se v současné době trochu bojím o náš stát, není třeba se bát o Travnoua že bude pokračovat i v druhé padesátce. Že zůstane místem setkávání, duchovního sdílení a taky svobody. Neboť přece platí to Pavlovo, že kde je Duch Páně, tam je svoboda. /2. Kor. 3,17/ Právě tohle bych Travné moc přál.